ALERJİ NEDİR ?

Alerji vücudun herhangi bir maddeye karşı gösterdiği kötü (ters) tepkiyi ifade etmek üzere kullanılan bir terimdir.

Alerjiye sebep olan çoğu şey aslında vücuda zararlı değildir ve alerjisi olmayan insanlar üzerinde herhangi bir ters etki göstermez.

Alerjik tepkimeyi tetikleyen maddelere alerjen (alerjik madde) denir. Sayısız alerjik madde türü vardır; bunlardan en yaygın olanları; polenler, ev toz akarları ve kuruyemişlerdir.

Penisilin gibi bazı tedavi amaçlı ilaçlar da alerjik tepkimeye sebeb olabilir. Bu ilaçlar protein içermezler fakat vücuttaki protein ile bir araya geldiklerinde tepkimeye neden olabilirler. Alerjik maddeyle temas edildiği an vücut risk altındadır. Temas, cilt, akciğerin koruyucu iç yüzeyi, ağız, boğaz, mide veya bağırsak yoluyla vucuda alerjik madde girişi gerçelleşebilir. Alerjik reaksiyonlar bir dizi semptoma sebebiyet verebilir.Genelde alerjik rahatsızlıklar ılımlı bir şekilde atlatılır, bu alerjik tepkimeler çok az rastlansa da ölümle sonuçlanabilir.

Alerji Belirtileri Nelerdir?

Aksırma, öksürme, hırıltılı soluma, isilik, şişlik, kaşıntı (göz,kulak,boğaz,damak,dudak), nefes darlığı, bulantı, kusma, sinüs ağrısı (burnun yukarı kısmında, göz çevresinde ve kafatasının ön tarafında ağrı veya baskı hissedilmesi) gibi semptomlar alerji belirtisi rahatsızlıklardır.

Alerjinin Nedenleri Nelerdir? Ot, çiçek ve ağaç polenleri, çevremizde karşılaştığımız tozlar, evcil hayvanların tüy ve derileri, küf veya mantar sporları, arı veya böcek sokmaları, bazı ilaçlar, günlük tükettiğimiz bazı gıdalar (yumurta, süt, soya, meyve, deniz ürünleri ve kuruyemişler) gibi bazı maddeler en yaygın olan alerjenlerdendir. Bunların haricinde binlerce alerjik madde mevcuttur ama bunlar en sık rastlananlardır.

Alerjiden Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Alerjen maddelerden tamamen korunmak mümkün değildir.Çünkü bu maddeler nefes almak gibi zorunlu hayatsal faliyetlerimiz yoluyla kolaylıkla bulaşabilirler.Zaten havada uçuşan ve gözle görülemeyen mikroskopik maddelerdir

.Alerjilere karşı alınabilecek başlıca önlem çevresel temizlike önem vermektir.

Alerjenlere karşı verilen tepkiler kişiden kişiye değiştiği için herhangi bir perhiz vermek doğru değildir.En doğru hareket kişinin kendisinde alerjik belirtilerden herhangi birini gördüğünde hemen bir uzmana başvurmaktır.

ALINTI

 

       kalibrasyon